Soovitused aiasipelgate tõrjegeeli kasutamisel

1. Tee tõrjet ilusa ilmaga

Tõrjet tuleb teha päeva esimeses pooles päikesepaistelise ilmaga. Veendu, et sipelgatel on tavapärane aktiivsus (putukad reageerivad palju tundlikumalt ilmastikuoludele kui meie). Ka tugev tuul pärsib nende tegevust. Sipelgate jaoks peab olema normaalne temperatuur ja õhurõhk. Sel päeval ei tohi sadada vihma, et sipelgad jõuaks kogu geeli päeva jooksul pesasse ära viia. Sel moel saad välistingimustes soovitud tulemuse.

2. Geelitilkade asetamiskohad – A) pesade sissepääsuavad, B) käigurajad või C) koosta geelitilkadest võrgustik alal, kus tead neid olevat.

Tõrje olemus on putukatele toidulaua mugavalt kättesaadavaks tegemine ja eesmärgiks geelsööda kohaletoimetamine toiduotsijate poolt kõigile pesaasukatele. Tõrjegeeli toime avaldub putukate organismis letaalselt alles mõne tunni möödudes, mis võimaldab ära kasutada toiduotsijate potentsiaali.

3. Pesade sissepääsuavad

Hoone vundamendis, teepeenarde ääres, kõnnitee sillutise liivapadjas, põõsajuurtes, puutüves, mulla sees murul. Pesa sissepääs on väike ava, mis on tekkinud sipelgate pideva töö tagajärjel. Meeliselutsemiskohad on ka kasvuhooned, kivitaimlad ja viljapuud.

4. Sipelgad siseruumides

Aseta geeli nende liikumisteedele, soovitatavalt lävepakkude äärtesse, vahedesse, põrandaliistude äärde põrandale, köögimööbli jalgadele ja mujale. Et vältida nende tungimist tubadesse, tee tõrje eelkõige väljastpoolt ümber hoone, sest pesad asetsevad tavaliselt vundamendi ääres.

5. Kevadel

Kevadel, pärast soojalaine saabumist, vaata oma koduõu üle ja aseta geelitilgad sipelgate elutsemispaikadesse. Kui selgub, et mõni koht jäi kahe silma vahele, pane lihtsalt ka sinna geeli. Hukkunud pesade asemele sel aastal uusi ei teki.

6. Ole järjepidev

Hoia probleem kontrolli all, lisades aastast aastasse kevaditi juba tunduvalt väiksemas koguses geeli uute pesade vastu.

7. Tõrjegeeli kogus

Tõrjeaine kogus sõltub sipelgate arvukusest ja pesavõrgustiku suurusest. Ühes pesas võib olla mõnisada kuni mõni tuhat sipelgat, sõltuvalt selle arengufaasist.  Esimesel aastal kulub tõrjevahendit tavaliselt rohkem. Kui sipelgate asum osutus suuremaks kui arvasid, osta geeli juurde. Lähtu meie soovitustest.

8. Roheala

Murul ja rohealal peab säilima oma looduslik tasakaal. Vastasel korral hakkab võimutsema mõni teine putukaliik – tavaliselt ämblikused. Sp ära püüa seal sipelgatest lõplikult lahti saada. Kui neid on liiga palju, võid mõnevõrra harvendada nende asumit.

9. Tiibadega sipelgad

Kesksuvel ja hilissügisel toimub pulmlemine ning sel ajal 1 nädala vältel vältel ei anna tõrje tulemust, kuna paaritumise ajal ei ole toitumine esmatarve. Ka töösipelgate tegevus on allutatud kõrgema eesmärgi nimele. Kõik pesad saadavad välja tuhandeid uusi printsesse, kes lendavad laiali ja pärast talvitumist alustavad järgmise aasta kevadel uute pesade rajamist. Püüa tõrje teostada enne pulmlemist – siis on järgmisel aastal uusi pesasid vähe.

10. Muud moodused

Märgtõrje-pritsimise või pulberdamise toimel hukkuvad ainult need töösipelgad, kes sellega kontaktselt kokku puutuvad. Pesast väljas on aga vaid 10% pesaasukatest, kelle ülesanne on teistele toitu otsida. Sp ei anna need moodused ühiseluliste kõrgemaltarenenud putukate puhul soovitud tulemust. Hukkunud sipelgate asemele toodavad pesad paari nädala jooksul veel rohkem uusi töölisi.

11. Metsasipelgad

Suured sipelgad, kes loovad kuhilaid e kõrgeid maapealseid sipelgapesasid. Pigista geel süstaldest kontsentriliste ringidena pesale, et võimalikult palju putukaid omaksid sellele mugavalt ligipääsu. Toiming võtab aega 2 minutit. Metsasipelgate pesas on tavaliselt väga suur putukate arvukus. Pesa võib osutuda maa all kordi suuremaks kui pealt paistab. Sel juhul telli geeli juurde. Pesa hukkub lõplikult.