Soovitused herilaste ja vapsikute tõrjegeeli kasutamisel

Tõrjegeeli kasutamine on turvaline ja mugav moodus herilaste ja vapsikute hoonesse tekkinud pesade väljasuretamiseks. Järgides juhendit ei ärrita toiming putukaid! Samuti ei pea midagi lammutama. NB! Teiste naabruses olevate pesade vabalt ringilendavate isendite eemalehoidmist koduaiast ei ole võimalik mitte mingil moel ära hoida.

1. Leia lennuava ja maandumisala

Jälgi putukate lennusuundi ja määra nende põhjal, kus nad sisenevad hoonesse. Pesa asukoht hoones ei oma geeltõrje seisukohalt tähtsust – tähtis on leida lennuava ja maandumisala – putukad võivad läbida hoones mitmeid meetreid oma pesani jõudmiseks. Pesad on enim levinud pööningul, korstnas, tuulekastis, laudise taga, aknaräästas, uksepiiretel, ventilatsiooniavades, välisseina taga, vundamendis, ehituskonstruktsioonides ja ka maapinnas. Seega lennuava võib olla oksaauk laudises, tuulekasti laudade vahe, laudise vahe, vuugivahe, katuseelement, pragu või ava seinas.

2. Hoolitse oma ohutuse eest

Pane selga riided, millest putukad ei suuda läbi nõelata – paks jope, paksud pikad püksid, saapad, nahkkindad, müts, prillid, näo ette sall. See võib küll olla üleliigne, aga annab sulle kindlustunde ja saad rahulikult putukate tõrjet teha. Tee aeglaseid ja rahulikke liigutusi. Kui kahtlustad või tead, et sul on herilasemürgi allergia, siis ära ise tõrjet tee. Sellisel juhul palu abi lähedastelt või telli meilt tõrjeteenus.

3. Tee tõrjet ilusa ilmaga märtsist septembrini

Toiming teosta sademeteta päeva esimeses pooles, et putukad jõuaksid geeli päeva jooksul pessa kanda. Veendu, et neil on tavapärane aktiivsus – putukad reageerivad palju tundlikumalt ilmastikutingimustele kui meie.

4. Kanna tõrjegeel sissepääsuava ümbrusesse

Leia sobiliku pikkusega harjavars või toigas distantsi hoidmiseks, et mitte ärritada valvureid. Kõik muu vajaminev koheseks tegutsemiseks on komplektis olemas. Ettevalmistustöö tee pesast eemal. Kinnita harjavarre otsa kaasasoleva teibiga punane hoidik. Ava purk, milles on eeltöödeldud rullik geelis. Suru hoidiku ots rulliku südamikku ja tõmba see sujuvalt välja. Toimingu teostamiseks vali rahulik moment ja ära jää putukate lennujoone ette. Kanna geel vähemalt 2-3 meetri kauguselt harjavarre abil lennuava peale ja selle ümbrusesse – maandumis- ja õhkutõusu alale. Toiming võtab aega 30 sekundit. Putukad suhtuvad sujuvalt liikuvasse rullikusse neutraalselt. Kui nad avastavad geeli, siis hakkavad nad seda pessa kandma teistele toiduks ja sellega on käivitunud tõrjeprotsess.

Kui putukad lendavad peatumata sisse, pead enne looma käepäraste vahenditega niisuguse prao, et nad on sunnitud maanduma enne sisenemist ning siis kanna geel sellele alale. Kui pesad on väga suured ja lennuavad väikesed, siis tuleb tõrjet teha 2-3 korda. Kevadest südasuveni piisab tavaliselt ühest geeli pealekandmisest, sealt edasi aga võib pesa suurenedes kuluda selle väljasuretamiseks juba rohkem tõrjegeeli. Herilaste ja vapsikute pesad surevad välja 3 tunni kuni 3 päeva jooksul, sõltuvalt ilmastikuoludest. Samasse kohta ei teki uut pesa enne,  kuni vana pesa pole lõplikult lagunenud. Kui oled veendunud, et pesa on välja suretatud, pese geel maha, et see ei meelitaks teisi toiduotsingul olevaid herilasi sinna ringi lendama.

5. Pesa sissepääsuava maa sees

Maapinnas oleva pesa väljasuretamiseks leia sobiva suurusega pilbas, määri see kahelt poolt geeliga kokku ja poeta see sobival hetkel avausse. Toiming võtab aega 5 sekundit. Takista putukate lendamine, kuid ära blokeeri nende sisse-välja ronimist! Ära kahjusta tunneli seinu ja ära püüa seda kinni toppida!

6. Aastast aastasse

Säilita rullik suletud purgis ning järgmise vajaduse korral telli soodsamalt täitesüstlaid, mida saad kasutada ka aiasipelgate vastu. Kanna geel süstlast triipudena piki rullikut. Geel nakkub ainult stardikomplekti eeltöödeldud rullikule! Rulliku abil saad aastast aastasse uutest pesadest turvaliselt lahti. Ära pese rullikult geeli maha! Pestuna hoia punane hoidik, et rullik saaks sellel vabalt pöörelda. 

7. Ära ärrita nõelavate putukate pesasid!

Ära püüa sissepääsuava sulgeda ehitusvahu, kaltsude vm. Putukad leiavad väljapääsu tavaliselt siseruumidesse.

Ära püüa pesa füüsiliselt eemaldada! Pesad võivad olla väga kitsastes ja madalates või kõrgetes hoone osades, kust on keeruline ohu korral minema pääseda.

Ära jäta tõrjet tegemata. Sügisel ilmade külmenedes, kui putukad tungivad siseruumidesse sooja otsingule ja muudavad inimestele sealviibimise ohtlikuks, ei allu nad enam tõrjele.

Leia naabruses olevad pesad ja hävita need enne, kuni need suuremaks kasvamisel jagunevad uuteks ootamatuteks tütarpesadeks.

Ära ole agressiivne! Sinu tahtliku või tahtmatu tegevuse tagajärjel ärritunud ühiselulised putukad on ohtlikud! Neid ei saa tõrjuda, kuni pesa elukorraldus pole taastunud!

8. Arvesta mesitarudega

Tõrjet saab teostada, kui läheduses on mesilastarud, aga pärast herilaste või vapsikute pesa hukkumist tuleb geel kohe maha pesta. Alati teata mesinikule, kui teed tõrjet ja jälgi putukate käitumist.