Soovitused herilaste ja vapsikute tõrjegeeli kasutamisel

Üldist

Tõrjegeeli kasutamine on turvaline ja mugav moodus hoonesse ligipääsmatusse kohta tekkinud herilaste ja vapsikute pesade väljasuretamiseks.

Järgides juhendit, ei ärrita toiming putukaid – nad ei muutu agressiivseks ja ei ründa sind. Samuti ei ole vajadust hoone välisseinas midagi lõhkuda.

Kasutamine

Tõrjet tuleb teha sajuta päeva esimeses pooles. Tulemuslikuks tõrjeks on oluline, et ilm oleks tuuletu ning õhurõhk tavapärane, sest see tagab ilmastikuoludele tundlike herilaste või vapsikute tavapärase aktiivsuse ja nad jõuavad õhtuks kogu geeli pessa kanda.

Pane selga riided, millest putukad ei suuda läbi nõelata – paks jope, pikad ja paksud püksid, saapad, nahkkindad, müts, prillid, näo ette sall. See võib küll olla üleliigne, aga annab sulle kindlustunde ja saad rahulikult putukate tõrjet teha. Tee aeglaseid ja rahulikke liigutusi. Herilasemürgi allergia korral ära ise tõrjet tee, vaid palu seda teha lähedastelt või telli meilt tõrjeteenus.

Jälgi putukate lennusuundi ja leia hoones selle järgi nende lennuava ja/või maandumisala. Pesa täpsem asukoht hoones sees ei oma geeltõrje seisukohalt tähtsust, sest putukad võivad läbida hoones mitmeid meetreid oma pesani jõudmiseks. Pesad on enim levinud pööningul, korstnas, tuulekastis, laudise taga, aknaräästas, uksepiiretel, ventilatsiooniavades, vundamendis, ehituskonstruktsioonides ja ka maapinnas. Seega võib lennuava olla oksaauk laudises, tuulekasti laudade vahe, laudise vahe, vuugivahe, katuseelement, pragu või ava seinas.

Leia sobiliku pikkusega harjavars või muu kepp distantsi hoidmiseks. Kõik muu vajaminev on komplektis olemas. Ettevalmistustöö tee pesast eemal ja ära jää putukate lennujoone ette. Kinnita harjavarre otsa kaasasoleva teibiga punane hoidik. Ava purk, milles on geeliga eeltöödeldud rullik. Suru hoidiku ots rulliku südamikku ja tõmba see sujuvalt välja. Kanna geel rullikuga vähemalt 2-3 meetri kauguselt, et mitte ärritada valvureid, harjavarre abil lennuava peale ja selle ümbrusesse ehk maandumisalale. Toiming võtab aega 30 sekundit. Putukad suhtuvad sujuvalt liikuvasse rullikusse neutraalselt. Kui nad avastavad geeli, siis hakkavad nad seda teistele toiduks pessa kandma ja sellega on tõrjeprotsess alanud.

Kui putukad lendavad peatumata sisse, tee käepäraste vahenditega sissepääsuava ette takistus või pragu, et sundida nad enne sisenemist maanduma ning alles seejärel kanna geel maandumisalale. Kui pesad on väga suured ja lennuavad väikesed, siis tuleb tõrjet teha 2-3 korda. Kevadest südasuveni piisab tavaliselt ühest geeli pealekandmisest, sealt edasi aga võib pesa suurenedes kuluda selle väljasuretamiseks juba rohkem tõrjegeeli. Herilaste ja vapsikute pesad hukkuvad sõltuvalt ilmastikuoludest 3 tunni kuni 3 päeva jooksul. Samasse kohta ei teki uut pesa enne vana pesa lõplikku lagunemist. Kui oled veendunud, et pesa on hukkunud, pese võimaluse korral geel maha, et see ei meelitaks kohale teisi toiduotsingul olevaid herilasi.

Maapinnas asuva pesa väljasuretamiseks leia sobiva suurusega pilbas või oks, määri geeliga kokku ja poeta see sobival hetkel avausse. Katsu pilbas või oks panna nii, et putukate otse pessa lendamine oleks takistatud, kuid ära blokeeri nende sisse-välja ronimist! Ära kahjusta tunneli seinu ja ära püüa seda kinni toppida! Toiming võtab aega 5 sekundit.

Hea teada

Säilita rullik suletud purgis ning telli meilt järgmise vajaduse korral ainult täitesüstlaid. Kanna geel triipudena piki rullikut. Geel nakkub ainult stardikomplekti eeltöödeldud rullikule! Ära pese rullikult geeli maha! Pestuna hoia punane hoidik, et rullik saaks sellel vabalt pöörelda. 

NB! Herilaste ja vapsikute tõrjegeeli saab kasutada ka aiasipelgate vastu. 

Tähelepanu

Ära sulge sissepääsuava ehitusvahuga, kaltsuga või muul moel! Putukad leiavad väljapääsu tavaliselt siseruumidesse.

Ära eemalda pesa füüsiliselt! Kui pesad asuvad kitsastes ja madalates või kõrgetes hoone osades, on keeruline ohu korral minema pääseda.

Ära jäta tõrjet tegemata! Sügisel ilmade külmenedes, kui putukad tungivad siseruumidesse sooja otsingule ja muudavad inimestele sealviibimise ohtlikuks, ei allu nad enam tõrjele.

Leia naabruses olevad pesad ja hävita need enne, kuni need suuremaks kasvamisel jagunevad uuteks tütarpesadeks!

Ära ole agressiivne! Sinu tahtliku või tahtmatu tegevuse tagajärjel ärritunud ühiselulised putukad on ohtlikud! 

Tõrje on tõhus ainult siis, kui pesa elukorraldus on normaalne, kui putukaid pole eelnevalt ärritatud või pesa lõhutud!

Arvesta mesitarudega! Tõrjet saab teostada ka mesitarude läheduses, aga pärast herilaste või vapsikute pesa hukkumist tuleb geel kohe maha pesta. Kindlasti teavita tõrjest mesinikku.

Teiste naabruses olevate pesade vabalt ringilendavate isendite eemalehoidmist koduaiast ei ole võimalik mitte mingil moel ära hoida.