Herilaste ja vapsikute tõrje

Üldist

“Trooja hobuse” printsiiphoones ligipääsmatusse kohta tekkinud herilaste ja vapsikute pesade väljasuretamise tõrjemoodus.

Toiming ei ärrita toiming putukaid – nad ei muutu agressiivseks ja ei ründa. Samuti ei ole vajadust hoone välisseinas midagi lõhkuda.

Teostamine

Tõrjet tehakse sajuta, tuuletu ja tavapärase õhurõhuga päeva esimeses pooles. Tulemuslikuks tõrjeks on oluline, et putukate elutegevus oleks tavapäraselt aktiivne – see tagab, et ilmastikuoludele tundlikud herilased või vapsikud jõuavad õhtuks kogu söötmürgi pessa kanda.

Hoone sees olev pesa. Jälgitakse putukate lennusuundi ja kaardistatakse selle järgi nende maandumisala ja lennuava hoone välisfassaadil, millele kantakse varda abil rullikuga söötmürk. Pesa täpsem asukoht hoone sees ei oma tõrje seisukohalt tähtsust, sest putukad võivad läbida hoones mitmeid meetreid oma pesani jõudmiseks. Pesad on enim levinud pööningul, korstnas, tuulekastis, laudise taga, aknaräästas, uksepiiretel, ventilatsiooniavades, vundamendis, ehituskonstruktsioonides. Lennuava võib olla oksaauk laudises, tuulekasti laudade vahe, laudise vahe, vuugivahe, katuseelement, pragu või ava seinas.

Maa sees asuva pesa väljasuretamiseks võetakse sobiva suurusega pilbas, mis määritakse geeliga kokku ja poetatakse see sobival hetkel avausse. Pilbas asetatakse sel moel, et putukate otse pessa lendamine oleks blokeeritud, kuid ei takista nende sisse-välja ronimist. Tunneli seinu ei kahjustata ja ava ei topita kinni, et mitte ärritada putukaid.

Tähelepanu

Ära sulge sissepääsuava ehitusvahuga, kaltsuga või muul moel! Putukad leiavad väljapääsu tavaliselt siseruumidesse.

Tõrjet ei saa teha lubjatud või krohvitud pinnal. Krohv imab vedelikke sisse, mistõttu võivad jääda jäljed.

Ära jäta tõrjet tegemata! Sügisel ilmade külmenedes, kui putukad tungivad siseruumidesse sooja otsingule ja muudavad inimestele sealviibimise ohtlikuks, ei allu nad enam tõrjele.

Ära ole agressiivne! Sinu tahtliku või tahtmatu tegevuse tagajärjel ärritunud ühiselulised putukad on ohtlikud! 

Tõrje on tõhus ainult siis, kui pesa elukorraldus on normaalne, kui putukaid pole eelnevalt ärritatud või pesa lõhutud!

Sügiseni välja võivad tekkida ootamatult uued pesad.

Pärast kesksuve kasvavad pesad kiiresti suureks.

Teiste naabruses olevate pesade ringilendavate isendite eemalehoidmist koduaiast ei ole võimalik mitte mingil moel ära hoida.

Aiapidajale! Toitudes küpsetest marjadest ja puuviljadest, kahjustavad herilased saagikust.