Soomukate tõrje geeliga

Üldist

Tõrjegeeli kasutamine ei sega elukorraldust ning ka ettevalmistust ja järelkoristust pole vaja teha. Ei pea kodust lahkuma, koduloomi ära viima ega ruume tuulutama. Geel on märkamatult läbipaistev ja ei riku ega määri põrandaid, tapeeti ega sisustust. Tõrjegeel ei ärrita nahka, ei sisaldu sissehingatavas õhus ega oma lõhna. Sel põhjusel ei meelita see putukaid ligi ega peleta eemale, vaid on neile meelepärane ainult maitseaistingute kaudu. Tõrjegeeli kasutamisel hukkuvad vaid need majasoomukad, kes leiavad selle toiduotsingul üleş.

Teostamine

Kõige kindlam ja ka lihtsam on luua korteris geelitilkadest võrgustik, et putukad leiaksid selle kergesti ja kiiresti üles. Keskmise korteri jaoks kulub 1-2 süstlatäit geeli ca 70-120 tilga asetamiseks.Geelitilgad asetatakse kõikvõimalikesse avadesse, pragudesse, aukudesse, vahedesse, liikumisteedele, paljunemis- ja elutsemispaikadesse, esmastesse saastumiskohtadesse ning toitumiskohtasse. Tõrjegeeli on võimalik tilga või täpi kujul hõlpsasti asetada kõikvõimalikesse kohtadesse. Tilk on ca riisitera suurune.

Kohtade jaoks, kuhu on keeruline süstlaga ulatuda, tehakse väikesed mürksöödaasemed. Selleks kasutatakse 4-5cm joogikõrre juppe – pigistatakse sinna 1 cm jagu geeli ning visatakse/lükatakse need  soovitud kohta.

Geelitilkade tihedus perimeetril:

  • köögis ja vannitoas põrandaliistule või -äärde iga 0,2-0,3 meetri järel;
  • teistes ruumides põrandaliistule või -äärde iga 0,5-1 meetri järel.

Geelitilkade põhilised asetuskohad:

  • põrandaliistude vahed ning praod ja toauste piirdelauad ja lävepakud;mööbli (kapid, voodid) jalgade peale;Samuti peaks üle kontrollima alumistel riiulitel pakendid, karbid, kastid, sahtlid. Mida lähemal asub tõrjegeel putukate elutsemiskohtadele, seda kiiremini ja kindlamalt nad hävivad.

Hea teada

Baastõrje ajal tuleb geelitilkasid asetada kõikides ruumides, et piirata nende varjatud levikut ja paljunemist.Korteris paigaldatud tõrjegeeli tilgad on putukatele atraktiivsed ca 3 kuu vältel, sõltuvalt asetuskohast. Vajaduse korral uuendada, värskendada geelitilkade võrgustikku eelkõige märgades ruumides.

Majasoomukas elutseb ja paljuneb tavaliselt põranda all, kuhu tõrjeainet ei ole võimalik asetada. Seepärast hukkuvad ainult need putukad, kes sealt välja tulevad toiduotsingule.

Kul probleem on algusjärgus, on tulemus tõenäoline. Kui aga putukad on juba aastaid olnud, siis saab vaid ohjata nende karistamatut ringiliikumist – lõplik tulemus ei pruugi olla saavutatav.

Majasoomukate vastu tehakse tõrjet kahel moel – märgpritsimine või geelitilgad. Mõlemate mooduste mõju ei ulatu otseselt putukate elutsemisareaalini, kuid geeltõrje on inimeste jaoks vaieldamatult mugavam.

Meil elutseb 3 liiki majasoomukaid, kellel on erinev elutsemisareaal. Seepärast tuleb geelitilkade asetamisel lähtuda eelkõige nendest kohtadest, kus on nähtud nende liikumist.