Soovitused prussakate tõrjegeeli kasutamisel

Tõrjegeeli kasutamisel hukkuvad olemasolevad prussakad paari nädala jooksul.

Tõrjegeeli kasutamine ei sega sinu elukorraldust ning ettevalmistust ja järelkoristust pole vaja teha. Tõrjegeel ei sisaldu sissehingatavas õhus ja see ei ärrita nahka. Loomulikult pole sel ka lõhna. Seepärast ei meelita see putukaid ligi ega peleta eemale, vaid on neile meelepärane ainult maitseaistingute kaudu ja mõjub nii prussakatele kui ka vaaraosipelgatele.

1. Loo geelitilkade võrgustik

Kõige kindlam on luua korteris põhjalikult geelitilkadest võrgustik, et putukad leiaksid selle kergesti ja kiiresti üles. Ca 100 tilka/täppi on piisav tulemusliku tõrje saavutamiseks keskmises korteris. Köögi, vannitoa, tualeti ja esiku jaoks piisab tavaliselt ühest süstlast geelist, kogu korteri jaoks aga peaksid arvestama kahekordse kogusega. Ole objektiivne – geeli kogus sõltub putukate arvukusest ja käsitletava ala suurusest ning mööbli või esemete hulgast ja paigutusest.

Geelitilgad aseta kõikvõimalikesse avadesse, pragudesse, aukudesse, vahedesse ja tagustesse, mis on tavaliselt ka kahjurite meelispaigad. Samuti liikumisteedele, paljunemis- ja elutsemispaikadesse, esmastesse saastumiskohtadesse ning toitumiskohtasse. Prussakate tõrjegeeli on võimalik tilga või täpi kujul asetadaka ligipääsmatutesse kohtadesse ning elektri- ja elektroonikaseadmete õhutusavade juurde.

Tee ise väikesed mürksöödaasemed, mida saad mugavalt asetada/visata kohtadesse, kuhu Sa ei pääse geeli lahtiselt panema. Kõige mugavam on selleks kasutada joogikõrsi. Lõika kõrred kääridega 4-5 cm pikkusteks juppideks ning pigista sinna 1 cm jagu geeli.

Geelitilkade tihedus:

 • köögis ja vannitoas põrandaliistule või -äärde iga 0,5-1 meetri järel;
 • teistes ruumides põrandaliistule või -äärde iga 2-3 meetri järel.

Geelitilkade põhilised kohad:

 • põrandaliistude vahed ning praod ja toauste piirdelauad;
 • kapid nii köögis kui toas – uksehinged;
 • valamukapp ja selle ümbrus;
 • kodumasinad, pesumasinad, külmik, soojaveeboiler – mootorite õhutusavad;
 • elektroonikaseadmed – trafode õhutusavad;
 • raamaturiiulid, kirjutuslauad, pesu- ja riietekapid ja ning puhvetid;
 • vajadusel ka lae all olevatesse ohukohtadesse – lahti tulnud tapeet, õhutusavade ümbrus, kardinapuude kinnitused, samuti radiaatorite ümbrus (ka aknalauad).

Erilist tähelepanu pööra kõrgema temperatuuriga kohtadele nagu soojavee- ja küttetorustik ja selle elementide ümbrus. Geelitilkade asetamisel arvesta ka sisustusega ning vajadusel suurenda tilkade võrgustikku. Kui prussakate asum on suur,tuleb geeli asetada rohkem. Mida lähemal asub prussakate tõrjegeel elutsemiskohtadele, seda kiiremini ja kindlamalt nad hävivad.

2. Tee see töö üks kord ja põhjalikult

Ära kiirusta – tee see töö üks kord ja korralikult. Leia 30 minutit selleks ühekordseks aktsiooniks ning loo oma korteris geelitilkadest võrgustik. Putukad on väikesed, asumite asukohad paljudel juhtudel määramatud. Püüa mitte midagi vahele jätta. Vajadusel tihenda geelitilkade võrgustikku. Kontrolli üle pakendid, mida pole kaua aega avanud, samuti riide- ja pesukapid ning raamaturiiulid, sest ka sinna võivad prussakad olla jõudnud.

3. Oma geeli varuks

Kuna vannitoas on kõrge niiskuse tase, võib juhtuda, et seal tuleb asetada geeli natuke juurde, seega oma natuke geeli varuks. Samuti juhuks, kui on vaja lisada seda nendesse kohtadesse, mis sul võisid kahe silma vahele jääda. Kui peaksid tegema remonti või vahetama mööblit, korda taaskord seda protseduuri.

4. Jäta prussakatele vähe kohti elutsemiseks

Prussakad elavad korteris varjulises, kitsas, tavaliselt puitu sisaldavas siseinterjööri elemendis. Kuid neid võib esineda ka määrdunud, rasvastel, roostes ning tolmustel kivi- ja metallpindadel. Samuti toodavad kodumasinate mootorid soojust, mida troopikast pärit putukad vajavad. Kontrolli üle kuivainete ja muud pakendid (pakkepaberid, kartongkarbid, kasutatud kilekotid, mida pole kaua tarvitatud), sest sageli on ka seal prussakad. Prussakatele tuleb jätta vähe võimalusi elutsemiseks kohtades, mida ei saa ise visuaalselt kontrollida.

Miks on ikka prussakaid pärast tõrjet?

 • Geelitilkade arv ja asetus ei olnud vastav prussakate asumi suurusele või ei hõlmanud õigeid elutsemispaikasid (prussakad on küllalt paiksed putukad). Lisa geeli juurde.
 • Prussaka munakurnast (sisaldab 20-30 väikest prussakat) koorus uus põlvkond. Nad hukkuvad paarinädala jooksul, kui on toitunud geelist või surnud liigikaaslastest (doominoefekt). Ei pea midagi ette võtma.
 • Korrusmajas elades pead arvestama, et naabrusest võivad putukad taaskord leida tee sinu korterisse, kuid nüüd ei pea sa enam midagi ette võtma. Uued sissetungivad putukad hukkuvad paari päeva jooksul, kui on toitunud geelist. Roomavate putukate tõrje aerosooliga on ükspõhjustest, miks prussakad levivad majas.