Vaaraosipelgate tõrje geeliga

Üldist

Tõrjegeeli kasutamine ei sega elukorraldust ning ka ettevalmistust ja järelkoristust pole vaja teha. Ei pea kodust lahkuma, koduloomi ära viima ega ruume tuulutama. Tõrjegeel on märkamatult läbipaistev ja ei riku ega määri põrandaid, tapeeti ega sisustust. Tõrjegeel ei ärrita nahka, ei sisaldu sissehingatavas õhus ega oma lõhna. Sel põhjusel ei meelita see putukaid ligi ega peleta eemale, vaid on neile meelepärane ainult maitseaistingute kaudu. Tõrjegeeli kasutamisel hukkuvad olemasolevad pesad paari nädala jooksul.

Teostamine

Kõige kindlam ja ka lihtsam on luua korteris geelitilkadest võrgustik, et putukad leiaksid selle kergesti ja kiiresti üles. Keskmise korteri jaoks asetatakse ca 100 geelitilka. Kui korter on suurem või mööblit palju, arvesta topelttööga.

Geelitilgad asetatakse kõikvõimalikesse avadesse, pragudesse, aukudesse, vahedesse, liikumisteedele, paljunemis- ja elutsemispaikadesse, esmastesse saastumiskohtadesse ning toitumiskohtasse. Tõrjegeeli on võimalik tilga või täpi kujul hõlpsasti asetada kõikvõimalikesse kohtadesse.

Kohtade jaoks, kuhu on keeruline süstlaga ulatuda, tehakse väikesed mürksöödaasemed. Selleks kasutatakse 4-5cm joogikõrre juppe – pigistatakse sinna 1 cm jagu geeli ning visatakse/lükatakse need  soovitud kohta.

Geelitilkade tihedus perimeetril:

  • köögis ja vannitoas põrandaliistule või -äärde iga 0,5-1 meetri järel;
  • teistes ruumides põrandaliistule või -äärde iga 1,5-2 meetri järel.

Geelitilkade põhilised asetuskohad:

  • põrandaliistude vahed ning praod ja toauste piirdelauad;
  • kappide uksehinged nii köögis kui toas;
  • valamukapp ja selle ümbrus;
  • kodumasinate, pesumasina, külmiku ja soojaveeboileri õhutusavad;
  • elektroonikaseadmete õhutusavad;
  • raamaturiiulid, kirjutuslauad, pesu- ja riietekapid ning puhvetid;
  • samuti ka lae all olevatesse ohukohtadesse: lahti tulnud tapeet, õhutusavade ümbrus, kardinapuude kinnitused, radiaatorite ümbrus, aknalauad.

Erilist tähelepanu tuleb pöörata kõrgema temperatuuriga kohtadele nagu näiteks soojavee- ja küttetorustiku ümbrus. Samuti võiks üle kontrollida kuivainetekarbid, kasutatud kilekotid, kõikvõimalikud pakendid, karbid, kastid, riiulid. 

Mida lähemal asub tõrjegeel sipelgate pesadele, seda kiiremini ja kindlamalt nad hävivad.

Korteris paigaldatud tõrjegeeli tilgad on putukatele atraktiivsed 1-3 kuu vältel, sõltuvalt asetuskohast. Selle aja jooksul on olemasolevad pesad hukkunud.

Korrusmajas elades on tõenäoline, et naaberkorteritest võivad tulla uued putukad. Vaaraosipelgate pesavõrgustik levib kortermajas ühtlaselt. Vajaduse korral uuendatakse geelitilkade võrgustikku.

Hea teada

Töösipelgad avastavad mõne päeva jooksul nende jaoks maitsva geeli ning kannavad selle pessa. Pesas lobisevad nad oma suurepärasest leiust ning juhatavad nõnda ka teised sipelgad toiduni. Tunni jooksul saabub pesast suurem hulk toiduotsijatest sipelgaid geeli juurde ja selle tegevuse juures ei tohi neid segada. Luba neil geel pessa viia.

Teised putukamürgid (pulbrid, aerosoolid) ei ole ühiseluliste putukate tõrjeks efektiivsed ja annavad vaid barjääriefekti – hukkub see osa töösipelgatest (ca 20%), kes on pesast väljas toiduotsingutel. Hukkunud sipelgate asemele produtseerib pesa kiiresti uued töölised. Niisugune mõju ei püsi kaua ja ei lahenda probleemi.

Mõne nädala möödudes võid tõrje tulemuslikkust testida toore maksaga. Pane sipelgate liikumisteedele väikesed ja sipelgate jaoks vastupandamatud toore maksa tükid ning kui sipelgaid mõne päeva jooksul maksa juures askeldamas ei näe, siis on tõrje õnnestunud.