Soovitused vaaraosipelgate tõrjegeeli kasutamisel

Tõrjegeeli toimel hukkuvad vaaraosipelgate pesad paari nädala jooksul ja uutepesade tekkimine on välistatud aastateks.

Tõrjegeeli kasutamine ei sega sinu elukorraldust ning ettevalmistust ja järelkoristust pole vaja teha. Tõrjegeel ei sisaldu sissehingatavas õhus ja see ei ärrita nahka. Loomulikult pole sel ka lõhna. Seepärast ei meelita see putukaid ligi ega peleta eemale, vaid on neile meelepärane ainult maitseaistingute kaudu ja mõjub nii vaaraosipelgatele kui ka prussakatele.

Samuti on see märkamatult läbipaistev, ei riku tapeete ega sisustust.

1. Loo geelitilkade võrgustik. Arvesta, et vaaraosipelgad võivad elutseda kõikvõimalikes kohtades.

Kõige kindlam on luua korteris põhjalikult geelitilkadest võrgustik, et putukad leiaksid selle kergesti ja kiiresti üles. Ca 100 tilka/täppi on piisav tulemusliku tõrje saavutamiseks keskmises korteris. Köögi, vannitoa, tualeti ja esiku jaoks piisab tavaliselt ühest süstlast geelist, kogu korteri jaoks aga peaksid arvestama kahekordse kogusega. Ole objektiivne – geeli kogus sõltub putukate arvukusest ja käsitletava ala suurusest ning mööbli või esemete hulgast ja paigutusest.

Geelitilgad aseta kõikvõimalikesse avadesse, pragudesse, aukudesse, vahedesse ja tagustesse, mis on tavaliselt ka kahjurite meelispaigad. Samuti liikumisteedele, paljunemis- ja elutsemispaikadesse, esmastesse saastumiskohtadesse ning toitumiskohtasse. Geeli on võimalik tilga või täpi kujul asetada ka ligipääsmatutesse kohtadesse ning elektri- ja elektroonikaseadmete õhutusavade juurde.

Tee ise väikesed mürksöödaasemed, mida saad mugavalt asetada/visata kohtadesse, kuhu Sa ei pääse geeli lahtiselt panema. Kõige mugavam on selleks kasutada joogikõrsi. Lõika kõrred kääridega 4-5 cm pikkusteks juppideks ning pigista sinna 1 cm jagu geeli.

Geelitilkade tihedus:

 • köögis ja vannitoas põrandaliistule või -äärde iga 0,5-1 meetri järel;
 • teistes ruumides põrandaliistule või -äärde iga 1,5-2 meetri järel.

Geelitilkade põhilised kohad:

 • põrandaliistude vahed ning praod ja toauste piirdelauad;
 • kapid nii köögis kui toas – uksehinged;
 • valamukapp ja selle ümbrus;
 • kodumasinad, pesumasinad, külmik, soojaveeboiler – mootorite õhutusavad;
 • elektroonikaseadmed – trafode õhutusavad;
 • raamaturiiulid, kirjutuslauad, pesu- ja riietekapid ja ning puhvetid;
 • vajadusel ka lae all olevatesse ohukohtadesse – lahti tulnud tapeet, õhutusavade ümbrus, kardinapuude kinnitused, samuti radiaatorite ümbrus (ka aknalauad).

Erilist tähelepanu pööra kõrgema temperatuuriga kohtadele nagu soojavee- ja küttetorustik ja selle elementide ümbrus. Geelitilkade asetamisel arvesta ka sisustusega ning vajadusel suurenda tilkade võrgustikku. Kui sipelgate asum on suur, tuleb geeli asetada rohkem. Mida lähemal asub mürksööt sipelgapesadele, seda kiiremini ja kindlamalt nad hävivad.

2. Tee see töö üks kord ja põhjalikult

Ära kiirusta. Võta endale aega, et teha see töö üks kord ja korralikult. Putukad on väikesed, pesade asukohad paljudel juhtudel määramatud. Püüa mitte midagi vahele jätta. Vajadusel tihenda geelitilkade võrgustikku. Kontrolli üle pakendid, mida pole kaua aega avanud, samuti riide- ja pesukapid ning raamaturiiulid, sest ka sinna võivad vaaraosipelgad sageli pesa teha.

3. Oma natuke geeli varuks

Kuna vannitoas on kõrge niiskuse tase, võib juhtuda, et seal tuleb asetada geeli natuke juurde, seega oma geeli varuks. Samuti juhuks, kui on vaja lisada seda nendesse kohtadesse, mis sul võisid kahe silma vahele jääda. Kui peaksid tegema remonti või vahetama mööblit, korda taaskord seda protseduuri.

4. Tõrjegeel hävitab sipelgapesad paari nädala jooksul.

Töösipelgad avastavad päeva jooksul nende jaoks atraktiivse toidu, varuvad seda ning suunduvad pessa. Vahetades omavahel informatsiooni, oskavad ka teised sipelgad toiduni tulla. Hiljemalt tunni möödudes on pesa teadlik toiduvarude täiendamise võimalusest ning järjest rohkem toiduotsijaidsaabub kohale. Ära sega neid selles tegevuses!

Teised putukamürgid (pulbrid, aerosoolid) ei ole ühiseluliste putukate tõrjeks efektiivsed ja annavad vaid barjääriefekti – hukkub see osa töösipelgatest (ca 20%), kes on pesast väljas toiduotsingutel. Hukkunud sipelgate asemele produtseerib pesa kiiresti uued töölised. Niisugune mõju ei püsi kaua ja ei lahenda probleemi.

Veendumaks, et sipelgaid enam pole, võid kontrollida tulemust mõne nädala möödudes pärast tõrjet. Pane paberitükikestele väikesed tükid toorest maksa 2-3 päevaks (kauemaks jättes maks roiskub) kohtadesse, kus kahtlustad sipelgate liikumist. Jäta meelde või parem kirjuta üles, kuhu söödad jätsid. Toores maks on vaaraosipelgatele vastupandamatu ning kui sa ei näe neid seal ümber askeldamas, on korter sipelgavaba.

Miks on sipelgaid pärast tõrjet?

 • Geelitilkade arv ja asetus ei olnud vastav vaaraosipelgate asumi suurusele või ei hõlmanud õigeid pesapaiku ja liikumisteid. Tihenda geelitilkade võrgustikku ka siis, kui korteris on palju mööblit ja esemeid.
 • Kõrvalasuvast korterist on töösipelgad sattunud toiduotsingutel sinukorterisse. Päeva jooksul avastavad nad geeli ning viivad selle oma pessa ja hukkub ka naaberkorteri sipelgate pesa. Putukate ilmnemine on lokaalne ja ajutise iseloomuga ning kestab paar päeva. Ei pea enam midagi ette võtma.